2013-10-05 19:31:30
TJEDAN CJELOŽIVOTNOG UČENJA
U sklopu „Tjedna cjeloživotnog učenja“, Srednja škola Krapina, primjenila je koncept tjelesne aktivnosti kao podrške za cjeloživotno učenje i organizirala demonstraciju sklopa vježbi na temu „Aktivacijom muskulature trupa popravljamo loša držanja uzrokovanim prekomjernim sjedenjem“.
Loše držanje tijela u posljednjih nekoliko godina postalo je karakteristično za većinu hrvatske populacije, bez obzira na godine. Bolovi u leđima uzrokovani lošim držanjem, kao posljedicom sedentarnog načina života, definitivno su problem s kojim se bori veći broj ljudi, a u posljednje vrijeme i sve više djece. Stoga želimo skrenuti pažnju za nužnost redovitog kretanja, ali i na sustavnu kineziološku aktivnost s ciljem PREVENCIJE i korekcije loših držanja.
Svjesni gore navedenog, u program su se uključile učenice 3. F (frizer) razreda, kojima je od velike važnosti poznavanje prevencijskih vježbi, budući da je osnovni element u njihovu zanimanju vrijeme kada će kao zaposlenici prevladavajuće ne samo stajati, već i biti u stalnom pretklonu, pa takav vid zanimanja itekako spada u rizičnu skupinu. Inače, procjena aktivnosti lokomotornog sustava zaposlenika ove skupine uzakuje da stajanje zahtjeva statičko naprezanje velikih mišićnih skupina među kojima su više opterećeni mišići nogu i leđa. Osim učenica 3. F razreda, u program su se uključili ženska odbojkaška ekipa ŠŠK "GAJ", te košarkašice KK Krapina. Pod vodstvom profesorice Mateje Martinić, učenicima su demonstrirane vježbe s ciljem jačanja trbušne i leđne muskulature. Osim sa vježbama jačanja kritičnih zona lokomotornog sustava odgovornih za loša držanja, učenici su i upoznati sa činjenicama o važnostima istezanja u funkciji relaksacije mišića leđa, zdjelice i donjih ekstremiteta. Takav pristup omogućuje usvajanje i usavršavanje teorijskih i praktičnih znanja koja će učenici biti osposobljeni primjenjivati tijekom rada u funkciji prevencije, relaksacije, rehabilitacije i sportske rekreacije. Cilj aktivnog uključenja u ovakve projekte mimo redovite nastave tjelesne i zdravstvene kulture, leži u činjenici da smo mišljenja da učenike treba i teorijski osposobljavati za provedbu, doziranje i kontrolu opterećenja svih njima potrebnih kinezioloških aktivnosti. Na takav se način ciljano osposobljavaju za povećanje i održavanje adaptacijskih obilježja za odabrane radne aktivnosti. Jedino tako osmišljena izvannastavna aktivnost poprima puni smisao čime postaje uistinu nezamjenjiv dio odgoja i obrazovanja učenika.
|