PROJEKT MAYDAY HUMANITY – BAD MARIENBERG 2017

U sklopu projekta MayDay Humanity osam je učenika Srednje škole Krapina s profesoricom njemačkog jezika Jasminkom Pernjek od 22. do 29. 10.2017. sudjelovalo u projektnom tjednu u Bad Marienbergu u Njemačkoj. Za sudjelovanje u projektu odabrani su učenici četvrtih (Josip Postonjski, Jan Vorih, Lara Mikša i Antonia Krsnik) i trećih razreda (Dominik Kiseljak, Lara Belošević, Nika Podhraški i Helena Klasić). Glavna tema projekta bilo je istraživanje migracija i analiza situacije migranata u svijetu. Rad je bio organiziran u internacionalnim grupama koje su obuhvaćale mlade iz Njemačke, Austrije, Slovenije, Hrvatske, Češke, Poljske, Španjolske i Litve. Svi zajedno bili su smješteni u hostelu. Iako je prvotna zamisao bila formiranje internacionalnih grupe, različitim sklopom okolnosti sobe su ipak ostale nacionalne – na razočaranje ponekih od sudionika koji su željeli steći intenzivnija interkulturalna iskustva. Svakog dana sudionici bi se u 9 sati okupljali u radnoj prostoriji te kroz zajednička druženja i poneku igru prvo upoznali jedni druge, a zatim zajedničkim snagama radili na upoznavanju migranata i njihovih životnih priča. Cijeli projekt odvijao se na engleskome jeziku. Uz pauzu za ručak i nekoliko kraćih pauza projekt bi potrajao do 18 sati poslijepodne. U ponedjeljak navečer svaka je delegacija imala priliku predstaviti vlastitu zemlju drugim nacionalnostima kraćom scenskom izvedbom te specijalitetima koje smo sami ( ili uz pomoć obitelji) pripremili i donijeli sa sobom. Našu smo zemlju i kulturu predstavili tradicionalnim folklornim plesom te poznatijim jelima i pićem poput domaćih štrukla, kobasica i vina. Nakon jednodnevnog posjeta centru za migrante u Leverkusenu te Kölnu, u petak su nas posjetili migranti osobno e  organizacija CARE koji su zaključili naš tjedni projekt i zaželjeli nam lijepo putovanje u nedjelju u 4 sata ujutro. Nakon oproštajne večeri u subotu, u Krapinu smo se vratili u nedjelju oko 6 sati navečer, tužni što je tjedan tako brzo prošao no entuzijastični za prijavu i sljedeće godine.

Slike s projektnog tjedna možete pogledati ovdje.

objavio: Krešimir Dunaj   datum: 23. 11. 2017.