Jugend denkt Umwelt

Berlin: Projekt „Jugend denkt Umwelt“

U okviru Nastave za Njemačku jezičnu diplomu (Deutsches Sprachdiplom) učenici Srednje škole Krapina ove su se školske godine uključili u provođenje međunarodnog projekta na temu zaštite okoliša „jugend denkt umwelt“ u kojem sudjeluju i učeničke grupe iz Njemačke, Poljske, Francuske, Islanda. Projekt se odvija pod pokroviteljstvom njemačke vlade: svoju podršku projektu izrazio je Hans-Gert Pöttering, predsjednik Europskog parlamenta, a pokroviteljstvo je preuzela kancelarka SR Njemačke, gospođa Angela Merkel.
Voditeljica projekta u Srednjoj školi Krapina je profesorica Jasminka Pernjek, a u projekt se uključilo 13 učenika iz drugih, trećih i četvrtih razreda.
Projekt se bavi pitanjima promjene klime i time uvjetovanih problema u Europi te traženjem rješenja za njih. Cijeli se projekt odvija u nekoliko faza. Tako je već u rujnu održana filmska radionica koju je u prostorima Srednje škole Krapina vodio redatelj Thomas Frick. Pri tome je nastao niz scenarija za reklamne spotove koji promiču temu zaštite okoliša, a najbolji spotovi bit će profesionalno snimljeni te prikazivani na televiziji i u kinima u Njemačkoj i ostalim zemljama sudionicama projekta.
U sklopu druge faze u Berlinu je od 27. siječnja do 3. veljače održan internacionalni skup svih projektnih grupa. Po prvi put održan je Europski susret na vrhu za mlade, na kojem se okupilo stotinjak mladih ljudi iz Njemačke, Hrvatske, Francuske, Islanda i Poljske da bi izrazili svoju zabrinutost proizašlu iz dramatičnih klimatskih promjena, te da bi zajednički razmislili o načinima kako na te promjene reagirati.
Kako bi se što iscrpnije istražila centralna tema skupa, rad je organiziran kroz tri tematska područja: znanost, gospodarstvo, te politika i mediji. Tako su se mladi ekolozi u radnim prostorima Bundestaga susreli sa članovima parlamentarnog odbora za zaštitu okoliša, a u francuskom veleposlanstvu primio ih je Bernard de Montferrand, veleposlanik Francuske.
Svoju potporu ovom projektu svojim je sudjelovanjem na završnoj konferenciji za tisak izrazio i prof. dr. Klaus Töpfer, bivši njemački ministar zaštite okoliša i bivši direktor UN za okoliš.
Uvid u rad medija i njihovu ulogu u društveno odgovornom informiranju javnosti dobili smo u studiju ZDF-a tijekom razgovora s bivšim glavnim urednikom ove njemačke javne televizije, ali i obilaskom Muzeja komunikacija.
Stajališta gospodarstva pojasnila je prof.dr. Claudia Kemfert, voditeljica Odjela za energiju, promet i ekologiju Njemačkog instituta za gospodarska istraživanja (DIW), savjetnica predsjednika Europske komisije José Manuela Barrosa u okviru High level Group on Energy i predstojnica katedre za Ekološku ekonomiju na Humboldtovom sveučilištu u Berlinu, težište čijih su istraživanja ekonomski utjecaji klimatske, ekološke i prometne politike. Kritičkim pitanjima mladih izložio se i Klaus Pitschke, predsjednik energetskog poduzeća Vattenfall Europe Berlin.
Znanstvena komponenta projekta temeljila se na obilasku znanstvenih i istraživačkih instituta u Berlinu i okolici. Kompetentne znanstvene informacije o trenutnom klimatskom stanju te prikaz modela i scenarija budućnosti mladima su posredovali znanstvenici Potsdamskog Instituta za istraživanje klime te suradnici Opservatorija i muzeja vremena Lindenberg.
Budući da namjera projektne grupe nije samo prikupljanje saznanja i informacija, već prije svega odgovor na pitanje „Što trebamo učiniti?“, rodila se ideja da se tematiku klimatskih promjena prezentira filmski u obliku reklamnih spotova koji bi s gledišta mladih ljudi prodrmali građanstvo te ga potaknuli na aktivno djelovanje. U tu svrhu mladi su dobili priliku upoznati se s nastajanjem računalnih filmskih efekata u poznatim filmskim studijima u Babelsbergu, te učiti od uspješnih autora reklamnih spotova kao što je prof. Hans-Joachim Berndt.
Uz sve ove aktivnosti preostalo je i malo vremena za kulturni program, poput koncerta svjetski poznate Berlinske filharmonije predvođene slavnim pijanistom Lang Langom, baleta Labuđe jezero, susreta s glumicom Martinom Gedeck („Život drugih“, „Bella Maria“…).
Neizostavan dio boravka u Berlinu bilo je i razgledavanje znamenitosti. Obišli smo tako slavna Brandenburška vrata, bili na Alexanderplatzu, razgledali Checkpoint Charlie, nekadašnji granični prijelaz između Istočnog i Zapadnog Berlina, bili u Njemačkom povijesnom muzeju, a pogled na cijeli grad pružio nam se iz staklene kupole na vrhu Bundestaga.
Nastavak projekta slijedi tijekom proljeća i ljeta, kad će 25 najboljih scenarija u studijima Babelsberga biti pretvoreno u reklame spotove.

« Svibanj 2024 »