Dani hrvatskoga jezika u našoj školi

KNJIŽEVNI DAN

Aktivnost: Čitanje odabranih književnih djela

Davne 1997. donesena je Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog jezika čime je utemeljena manifestacija „Dani hrvatskog jezika“. Ona se obilježava od 11. - 17. ožujka svake školske godine. Povodom te manifestacije, 13.3.2018., u predvorju i dnevnom boravku naše škole okupili su se učenici gimnazijskih i hotellijerskih razreda kako bi uz stihove naše poznate pjesnikinje Vesne Parun, ulomke iz Matoševih putopisa, krapinskog Fiškala Ante Kovačića i drugih odabranih djela, obilježili tjedan posvećen hrvatskome jeziku.

Učenici su, u suradnji s prof. Ranogajec i prof. Varjačićem, dobili priliku da pokažu svoje vještine recitiranja i čitanja poezije i proze. U ugodnoj i opuštenoj atmosferi razgovaralo se o piscima i njihovim djelima.

Na četvrtom satu, satu poezije 4.c razreda, razgovor nas je ponio u dublju interpretaciju pjesama V. Parun i razmišljanje o pjesnikinjinim osjećajima. Njen je pjesnički izraz raskošan i bogat, a pjesme obrađuju raznovrsnu i široku paletu tema – od političke situacije u Hrvatskoj 20. stoljeća, preko vječnosti pjesničkog stvaralaštva pa do neizbježnih motiva neuzvraćene tragične ljubavi.

Lica učenika i profesora odražavala su zadovoljstvo. Unatoč svome strahu od javnog govora, i ja sam uspjela pročitati par stihova naše velike pjesnikinje. Dojmio me se njezin metaforični izraz i ritmičnost stihova. Mislim da je ova manifestacija dobra prilika da dohvatimo prašnjave knjige s polica školske knjižnice i više naučimo o hrvatskoj književnosti.

Napisala:  Karla Dlesk, 4.c

Fotografije s manifestacije možete pogledati ovdje.

objavio: Krešimir Dunaj   datum: 14. 3. 2018.