Dvojezični DSD-kamp u Zadru

OSNAŽENI POZITIVNOM ENERGIJOM SUNCA I VJETRA USUSRET NJEMAČKOJ JEZIČNOJ DIPLOMI

U Omladinskom hostelu na Boriku održan je od 15. – 18. listopada  već tradicionalni njemačko-hrvatski jezični kamp po CLIL-metodi, a u organizaciji Njemačkog središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu.

Zajedno sa svojim kolegama iz Đurđevca, Varaždina i Zagreba, u radu kampa sudjelovalo je i sedmero učenika Srednje škole Krapina, koji pohađaju fakultativnu nastavu Njemački jezik za Njemačku jezičnu diplomu (DSD II): Maša Margarin (1.d), Roberta Horvat (2.d), Helena Hršak (2.a), Ivan Antonić i Elena Brković (3.a), Patricija Martinjak i Laura Vlašić (3. d)., a u pratnji svojih mentorica Anite Habjanec i Jasne Sutlović-Pogačić.

I ove godine učenici su mogli birati neku od šest radionica: likovnu ili glazbenu umjetnost, literarno-dramsku skupinu, povijest, sociologiju, kemiju i fiziku.  Središnja tema ove godine bila je „Sunce i vjetar“. Cilj ove izvanučioničke nastave bio je istražiti i prezentirati utjecaj energije sunca i vjetra na život ljudi nekad i sad. Na taj način učenici su mogli usvojiti novi, stručni vokabular iz različitih predmeta na njemačkom jeziku te usavršiti svoje prezentacijske vještine, što će biti izvrsna priprema za završni  usmeni ispit DSD II (B2/C1) na kraju četvrtog razreda.

Učenici naše škole sudjelovali su u kreativnom radu  glazbene radionice te su pjesmom i plesom prezentirali svoj rad.

Na sociologiji su se bavili temom klimatskih promjena i njihovog utjecaja na život na Zemlji, pri čemu su putem video-konferencije uspostavili izravni kontakt sa svojim vršnjacima u nekoliko zemalja svijeta, od Njemačke, preko Južnoafričke republike do Perua.

Radionica povijesti istraživala je u Muzeju antičkog stakla u Zadru i u Franjevačkom samostanu sv. Paula u Preku na otoku Ugljanu, a zatim je izradom plakata i maketa tradicionalnih hrvatskih brodova dočarala  utjecaj vjetra na život ljudi našeg priobalja u prošlosti i danas.

Sudjelovanje učenika Srednje škole Krapina bilo je kao i uvijek do sada vrlo zapaženo i medijski popraćeno (Zadarski list, 19. listopada).

Nakon održane prezentacije u nazočnosti učenika i nastavnika zadarske Hoteljersko-turističke i ugostiteljske škole  u petak 18. listopada, oprostili smo se od naših kolega sa „Doviđenja i dogodine u Zadru“!

Slike s DSD kampa možete pogledati ovdje.

objavio: Krešimir Dunaj   datum: 21. 10. 2019.