"Učimo i pomažemo" - stručna posjeta domu "Bidružica"

U okviru nastave psihologije, 27. svibnja 2009. organizirana je stručna posjeta učenika trećih razreda gimnazije Domu za psihički bolesne odrasle osobe "Bidružica" u Desiniću.

Kao i prošle školske godine, i ove je godine posjeta organizirana pod naslovom «UČIMO I POMAŽEMO». Cilj stručne posjete bio je da učenici upoznaju organizaciju i načina rada Doma za psihički bolesne odrasle osobe i strukturu korisnika te da se senzibiliziraju za potrebe osoba starije životne dobi i osoba s psihičkim poteškoćama. Kako smo stručnom posjetom željeli promicati i brigu za druge ljude, na razini škole organiziralo se sakupljanje novčanih sredstava (po 2 kune) kako bi se štićenici Doma razveselili prigodnim poklonima.

U organizaciji stručne posjete, profesorici psihologije pomogle su učenice Adrijana Kantolić, Željka Valjavec i Tea Vidović iz 3a razreda, učenica 3c razreda Valentina Petanjek te Sandra Balagović i Lucija Klobučar iz 3d razreda. Spomenute učenice bile su zadužene za informiranje drugih učenika naše škole o karakteru stručne posjete te prikupljanje novčanih sredstava i kupnju prigodnih poklona za korisnike Doma (voća, napolitanki, bombona, čokoladi te drugih slatkiša, prema preporuci djelatnika Doma).

U posjetu «Bidružici», učenike su uz profesoricu psihologije pratile i profesorice Marija Lamot i Renata Spiegl, a u Domu nas je dočekala psihologinja Snježana Večerić. Nakon upoznavanja povijesti i djelovanja Doma, krenuli smo u njegov obilazak i druženje s korisnicima.

Reakcije učenika na stručnu posjetu su pozitivne te su mnogi izjavili kako ih se posjeta jako dojmila te smatraju da je bila korisna iz više razloga. Jedan od razloga je i taj što su, kako neki kažu, razbili neke svoje predrasude o psihičkim bolesnim osobama. Dio učenika izjavio je kako bi voljeli ponovno posjetiti «Bidružicu» te se družiti s korisnicima Doma.

Pripremila Brankica Čavužić, prof. psihologije

objavio: Ksenija Rissi   datum: 3. 6. 2009.